Uluslararası Gençlik Ödülü TED Eskişehir Koleji olarak Uluslararası Gençlik Ödülü Türkiye Ulusal Temsilciliği’nin denetimi eşliğinde yürüttüğümüz Ödül Programı öğrencilerimizin kendilerini ‘’hibrit insan’’ modeline uygun bir dünya vatandaşına dönüştürmek için çıktıkları yolda öğrencilerimizle beraber yürüyoruz. The Duke of Edinburgh’s International Award 14 ile 24 yaşları arasındaki tüm gençlerin katılabileceği, 21. Yüzyıl becerilerini kazanarak, bu becerileri etkin bir şekilde hayatına aktarabileceği, heyecanlı bir kişisel gelişim programıdır.

Programının amacı gençleri, kendi hayatlarında, yaşadıkları toplumda ve dünyada bir fark yaratmalarını sağlayacak yaşam becerileri ile donatmaktır. 140 ülkede ve bölgede 8 milyonu aşkın genç Ödül Programına katılmıştır ve hemen hemen her ülkede binlerce üniversite tarafından tanınmakta olup başvurularda öğrenci kabulünde öncelik sebebidir. İki sene önce ödül programının Türkiye temsilcisi olan TİKAV ( Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı) ile imzaladığımız sözleşmeyle birlikte programı okulumuzda uygulamaya koyduk. İlk senemizde (2017-2018 EÖY ) 9. Ve 10. Sınıf kademelerinden 36 öğrenci Bronz kategori kapsamında Beceri Geliştirme, Fiziksel Gelişim ve Toplumsal hizmet başlıkları altında 6 ay boyunca her hafta belirtilen başlıklara uygun çeşitli faaliyetlerde bulundular. Takip eden yıllarda da katılımcı sayımız artarak faaliyetlerimiz devam etmiştir, son olarak 2021-2022 Eğitim – Öğretim yılında 86 Öğrenci faaliyetlerini başarıyla tamamlamıştır. Örnek verecek olursak, Beceri Geliştirme kapsamında; yemek yapmayı, yazılım ve kodlamayı, enstrüman çalmayı öğrendiler ya da var olan becerilerini geliştirdiler. Fiziksel gelişim kapsamında ise Fitness, Yoga, Yürüyüş vb. sportif aktivitelerde yer aldılar.

Toplumsal Hizmet faaliyeti olarak da kütüphanelerde, huzurevlerinde, Özel Eğitim okullarında, Kızılay’da gönüllü olarak çalıştılar, sokak hayvanlarını beslediler, mavi kapak toplayıp tekerlekli sandalye alımına katkı sağladılar ve topluma çeşitli şekilde faydalı olmanın hazzını yaşadılar. Bronz kategoriyi tamamlamak adına son aşama olarak da Macera ve Keşif yolculuğu çerçevesinde Yeni Sofça Mevkii’nde 1 gece 2 gün kamp yaptılar, bu süre zarfında 15kglık sırt çantalarıyla 24 km yürüyerek kamp alanlarına vardılar ve doğada yaşam becerileri edindiler. 2018-2019 Eğitim-Öğretim döneminde ise katılımcı sayısı ikiye katlanarak faaliyetlere devam edildi yaklaşık 80 öğrenci ile belirtilen faaliyetler aksatılmadan tamamlandı, katılımcıların her biri Bronz kategoriyi başarı ile tamamladılar. 2019-2020 itibariyle faaliyetlerimize 45 Gümüş kategori*, 43 Bronz kategori** olmak üzere 88 katılımcı ile devam etmekteyiz. Öğrencilerimiz tüm faaliyetleri büyük bir özveri ile her hafta gerçekleştirmektedir. Bu yıl mayıs ayında her iki kategori için de Macera ve Keşif yolculukları gerçekleştirilecektir. Gümüş yolculuğu 2 gece 3 gün sürmektedir ve öğrencilerimiz 58 kmlik bir etabı bu süre zarfında tamamlayacaklardır. (**Bronz kategori 6 ay, *Gümüş kategori ise 12 ayda tamamlanmaktadır.