Öğrenci Kulüpleri – TED ESKİŞEHİR KOLEJİ

Öğrenci Kulüpleri

1VEX TED Mühendislik Kulübü
VEX Robotics Yarışması, 40’tan fazla ülkeden 18.000 takımın 1350 oyunda yarıştığı, ortaokul ve liselere yönelik dünyanın en büyük robotik etkinliğidir. Öğrenciler yıl boyunca birçok ilde düzenlenen yarışmalar sonucunda yerel, bölgesel ve ulusal yarışmalarda dünya şampiyonasına katılma hakkı kazanılır. Kulüp faaliyetleri içinde öğrenciler ekip çalışmasının önemini kavrayarak ortaya yarışmaya katılabilmek için ürünler çıkarmayı amaçlar.
2Science Talks
Öğrencilerin TÜBİTAK Proje Yarışması için geliştirdikleri fen alanındaki projelerde başarılı olabilmelerine katkı sağlayabilmek adına bilimsel oku yazarlıklarını artırmaları, bilimsel bilginin tarihsel gelişimi ve kullanımı konusunda uygulamalı çalışmalar yapabilmeleri ve özellikle astronomi ve uzay bilimleri konularında güncel durumlarla ilgili farklı projeler geliştirmeleri amaçlanmaktadır.
3Fen Laboratuvarı Uygulamalar
Okulumuzda her sene yıl sonunda gerçekleştirilen Science-TED Bilim Şenlikleri etkinlikleri kapsamında öğrencilerimizin özellikle kimya alanında kendi belirledikleri deneyleri gerçekleştirmelerine imkan sunmak ve kimyanın günlük yaşamda kullanım alanlarını pekiştirmek amaçlanmaktadır
4Oryantiring
Oryantiring bireyin kendine güvenini ve inancını besleyip büyütür. Çocuklar ve gençler kendi kararlarının sorumluluğunu alırlar. Okul bahçesi, park, özel bölge, ormanlık bir alanda başarılı bir harita okumanın çocukta bıraktığı duygu “gerçekten” başarıdır. Öğrenciler genelde spora birkaç kişilik gruplar halinde başlarlar ve beraber çalışmayı öğrenirler. Dünyada son yıllarda en çok ilgi duyulan spor branşı olmasının yanı sıra çocuk-genç-yetişkin olan herkesin yapabileceği bir spor olan Oryantiring ; mental zeka gelişimi, karar verebilme yeteneği, öz güven gelişimine katkı sağlar. Kulübe katılacak öğrencilerin kulüp ve okul takımını oluşturarak, temsil etmelerine imkan tanır
5Dünya Kültürleri
Farklı ülkelerin kültürleri , folklörleri , kıyafetleri, dilleri hakkında bilgi toplanarak tartışılması; gerektiğinde ülkenin yerel kıyafetleri ile gelinerek ülkenin dilinde selamlaşma ,kendini tanıtma günlük konuşma cümleleri vb öğrenilerek, eğitim sistemleri tartışılarak , ünlü yemekleri uygulamalı olarak kulüpte yapılması amaçlanmaktadır.
6Let's Create Together
Okulumuzda düzenlenen kültür-sanat etkinliklerinde ve belirli gün ve haftalarda afiş, dekor ve stant gibi çalışmalar yapılması için öğrencilerin yaratıcılık becerilerini kullanmaları amaçlanmaktadır.
7LATİN DANSLARI KULÜBÜ

Dans etmek, formda kalmayı sağlama, zihinsel gücü artırmak, stres ile mücadele etme ve özgüveni arttırmanın en güzel yollarından bir tanesidir. Latin dansları da her dansta olduğu gibi bunları sağlamaktadır. Dans etmek hafızayı güçlendirmenin muhteşem bir yoludur. Dans etmek aynı zamanda bir spor olduğu için kişinin mutlu olmasını sağlar. Dans etmek

tıpkı aerobik egzersizler gibidir. Bu noktada sporun sunacağı birçok faydayı da beraberinde getirir. Yani kalp sağlığını korur, kilo kontrolü sağlar, enerjiyi arttırır. Bununla birlikte dans aynı zamanda bileşik bir egzersizdir. Yani aynı anda birden fazla kas grubu çalışır, bu da denge ve koordinasyon demektir.

 

Dans etmek sözsüz ifadenin en güzel halidir. Düzenli olarak dans etmek vücudun ve zihnin sağlığının artmasını destekleyeceği için birçok faydayı da beraberinde getirir. Kişi bir süre sonra kendini tam hissedeceği için bu, hareketlerine yansır; özgüveni ve özsaygısı yüksek bir insan haline gelir. Diğer bir yandan dans sosyal bir aktivite olduğu için insan ilişkilerini kuvvetlendirecek, sosyal becerileri geliştirecektir.

 

Dayanıklılığı ve esnekliği arttırır. Dans etmek sadece kas ölçekli olarak değerlendirilmemelidir. Dans etmek aynı zamanda hareket açıklığı ve esneklik demektir. Bu yüzden de birçok dans dersi esneme hareketleri ile başlar. Bu da dans veya spor esnasında kısalan kasların normal uzunluklarına dönmesi ve hareket açıklığının artması anlamını taşır. Ayrıca günlük hayatta daha iyi bir duruş ve yaşam tarzı sağlar. Dans etmek beynin daha sağlıklı çalışmasını sağlar, yaratıcılığı arttırır, kişilik özelliklerini arttırır, sinir sistemini güçlendirir, sorumluluk duygusunu arttırır, farkındalığı arttırır, kavrama becerilerini geliştirir.

8BASKETBOL

Basketbolun çocuk gelişimi için pek çok faydası vardır. Çocukları hareketsizlikten kurtarır, sosyalleşmesini sağlar, disipline eder ve yararlı bir hobi edinmesinde büyük katkısı vardır.

Sportif kabiliyetlerini geliştirmede fayda sağlar.

Vücudun güçlü, atik ve esnek olmasını sağlar.

Çocuğunuzun kas ve kemik sisteminin gelişmesinde önemli artıları vardır.

Bedenin güçlü olmasını sağlar ve dayanıklılığını arttırır.

Çocuk sürekli hareket halinde olduğundan kalori harcar ve sağlıksız fazla kilolarını yakmasına yardımcı olur.

Basketbol bir takım oyunudur. Takım içerisinde bulunan çocuğun birlik beraberlik duyguları geliştirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda takım arkadaşlarıyla beraber sürekli iletişim halinde olmasını gerektiren bir spor olması sebebiyle iletişim becerilerini güçlendirir.

Bir takım arkadaşının yaptığı bir hatayı telafi etmeye çalışır, onun eksikliğini gidermeye çalışıp takımın daha başarılı olması için çaba sarf eder. Bu sebeple basketbol çocuğun yardımlaşma duygusunu geliştiren önemli sporlardan biridir.

Her spor dalında olduğu gibi basketbolda da, kişinin kendine dikkat etmesi ve sağlıklı beslenmesi temeldir. Sporun doğru beslenme ve uyku düzeni sayesinde faydaları en üst seviyeye çıkmaktadır. Fiziksel aktivitenin, çocuklarda büyüme hormonu salgılattığı ve bu sayede de düzenli ve dengeli beslenme ile çocukların fiziksel ve zihinsel olarak gelişimlerinin daha dikkat çekici olduğu gözlemlenmiştir. Bu da bize gösteriyor ki, çocuklarımızın yaşamda başarılı bireyler olması için sporun da hayatlarında bulunması gerekmektedir. Spor; çocuklarımıza sosyal hayatta ve sağlığı konusunda hep destekçi olacaktır.

9FUTBOL

Her yaşta sağlıklı ve kaliteli yaşamın, yaşamdan zevk almanın, güzel bir beden ve ruh haline sahip olabilmenin birinci koşulu, yaş ne olursa olsun herkesin kendi kapasitesine uygun düzenli egzersiz yapmasıdır. Çünkü düzenli egzersiz yapan kişiler; daha sağlıklı kalp-dolaşım sistemine, strese dayanıklı sinir sistemine, mutlu ve huzurlu bir yaşama, kendine güvenen kişilik yapısı-na ve kendini iyi hissetme duygusuna sahip olacaklardır. Çocuklardaki sportif davranışlar onların çok yönlü gelişimine olanak sağlamaktadır.

Spor, gelişmekte olan çocuklara sadece bedensel sağlık kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda kişilik ve zekâ gelişimini olumlu yönde etkiler. Futbol oyununa bir takım oyuncusu olarak katılmak zamanla çocuklarda; karşılıklı yardımlaşma, iş birliği, takım arkadaşlarına ve kurallara saygı duyma hissini geliştirir. Bir takım oyunu olarak futbol çocuğa bir grup içerisinde nasıl hareket edeceğini, kendi hareketlerini ve heyecanını nasıl kontrol edeceğini öğretir. Futbol sayesinde insanlar arasındaki sosyal ilişkiler kuvvetlenir ve mesafeler kısalır.

Bizler 2. Sınıftan itibaren sanat ve spor derslerimizde haftada iki ders saati içerisinde branşın temel kazanımları yanı sıra belirtmiş olduğumuz kazanımlar, hedefler doğrultusunda öğrencilerimizi desteklemekte birlikte rehberlik  etmekteyiz .

10YÜZME

Yüzme sporu, kulaç ve bacak hareketleriyle yapılarak bedendeki birçok kası çalıştırmaktadır. Yüzerken farklı stiller kullanılabilmektedir. Yüzme sporu düzenli yapıldığında bedensel ve psikolojik olarak önemli faydaları bulunmakla birlikte yüzmeyi öğrenmek emek ve sudan korkmamayı gerektirir. Suyun bir direnci vardır. Bu direnci aşmak belli motorik özellikleri gerektirir (kuvvet, sürat, dayanıklılık, esneklik).En eski spor dallarından olan yüzme sporunun yararlarından bahsedecek olursak eğer, beden gelişiminde en etkili spor yöntemidir, vücudun tüm kaslarını çalıştıran temel sporlardan biridir.

Suyun direncine karşı yapılan bir spor olduğu için kasların kuvvetlenmesinde ve vücut direncini arttırmakta büyük katkı sağlamaktadır. Yüzme sporu yaşam disiplinini en iyi sağlayan spordur. Bağışıklık sistemini uyarması ve metabolizmayı düzene soktuğu için insanları birçok hastalıktan korur. Okulumuz kültür, sanat ve spor derslerinde haftada iki ders saati olarak dersleri görmekteyiz. Öğrencilerimizin bireysel farklılıklarını göz önünde bulundurarak bulundukları seviye ve teknik bilgilerine göre sene içerisinde branşın temel becerileri ve belirli kazanımları yönelik çalışarak tüm teknik ve drill çalışmaları ile öğrencilerimizi desteklemek ile birlikte rehberlik etmekteyiz.

11VOLEYBOL

Voleybol çocuklarımızın, gelişim çağında hem ahlaklı ve güzel davranışlara sahip olmasını, hem de sağlıklı bir vücudu olmasını destekler. Çocuklar voleybol oynadığı sürece hayatlarını daha küçük yaşlarda programlamayı ve disipline sokmayı öğrenerek diğer çocuklara oranla hem fiziksel hem sosyal hem de zihinsel anlamda daha hızlı gelişirler.

Voleybol vücudun sürekli esnek kalmasına yardımcı olur.

Voleybol doğru nefes alıp vermemize yardım eder.

Voleybol Vücudun güçlenmesinin yanı sıra vücuda koordinasyon kazandırarak hareketlerin uyumlu olmasını sağlar.

Voleybol oynayan çocuklarda “uzun kas” diye isimlendirilen esnek vücut formuna ihtiyaç duyulur. Dolayısıyla voleybol oynayan çocukların vücutları sürekli esnek olacağı için, vücut şekli esnek form doğrultusunda gelişmeye başlar.

Voleybol diğer sporlara oranla omurganın daha fazla güçlü olmasını sağlar.

Voleybol oynayan çocukların vücut yapısı dengeli bir şekilde gelişerek, vücudun bütün bölgelerinde kasları aynı oranda gelişir.

Voleybol oyun kuralları nedeniyle hem havada hem de yerdeyken hareket etmeyi sağladığı için vücut kütlesinin de dengeli olarak vücuda dağılmasına yardımcı olur.

Voleybol oynarken takımı başarıya götürmek için her oyuncu diğer takım arkadaşına ihtiyaç duyar. Sürekli kendi arasında paslaşan oyuncular farkında olmadan iş hayatına kendilerini hazırlayarak yardım etmeyi öğrenirler.

Voleybol diğer sporlardan farklı olarak, iki takımın da filenin ayrı tarafında bulunması ve ayrı ayrı oynaması nedeniyle içinde şiddet içermeyen özel bir takım oyunudur. Oyuncuların birbiri ile teması olmadığı için, karşı takımın oyuncularına yönelik şiddet düşüncesi olmaz.

Voleybol takım oyunu olduğu için oyuncunun, hem bireysel hem de takım içi sorumluluk duygusunun gelişmesine katkıda bulunur.

Voleybol oynayan çocuklar grupla hareket etmeyi, hedef belirlemeyi ve hayatlarını bu hedefe göre planlamayı öğrenirler. Bu da çocukların zamanlarını daha verimli kullanmalarına yardım eder.

12SERAMİK KULÜBÜ

İnsanlık tarihi kadar eskilere dayanan seramik sanatı, tüm teknolojik ve bilimsel gelişmelere rağmen kendi doğallığını korumaya devam etmektedir. Bir ihtiyaçtan doğan bu sanat, zaman içerisinde dekoratif ürünlerin de yapımıyla hayatımızda tümüyle yerini almıştır.

 

Seramik kulübünde amacımız öğrencilerimizin yaratıcılığının gelişimine katkıda bulunmaktır. Seramik çamuru ile yaşayacakları bu eşsiz deneyim hem zihinsel hem de motor beyin gelişimlerinde önemli bir etken olacaktır.

Öğrencilerimizin duygularını kolaylıkla ifade etmeleri, iç dünyalarını somutlaştırabilmeleri ve üç boyutlu düşünce sistemini günlük hayatlarında kullanabilmeleri amaçlanmıştır.

13ORKESTRA KULÜBÜ
14EKOLOJİK YAŞAM VE ÇEVRE KULÜBÜ
Atatürk

Ansolon