Öğrenci Kulüpleri – TED ESKİŞEHİR KOLEJİ

Öğrenci Kulüpleri

1KORT TENİSİ
 1. Tenis sporu yapan çocuklarda öncelikle çalışma ahlakı gelişmektedir. antrenmanlar esnasında gösterilen çaba, çocuklarda emek vermeden zor bir işe emek vermek gerektiğini ve verilen emek karşısında gelişmenin çok değerli olduğunu öğrenirler. aynı zamanda tenis oynarken oyunun ritmine hakim olma ve rekabet duygusu ile de disiplin anlayışı kazanırlar. bireysel bir spor olan tenis sporu, çocukların kort içinde ya da gerçek hayatlarında rekabetin, zorluklarla başa çıkabilmenin kişiyi başarıya götürdüğünü idrak etmelerini sağlar.
 2. Tenis sporunun çocuk gelişimine olan bir diğer faydası da hatalarından ders almayı öğretmesidir. oyun sırasında yapılan hatalar karşısında, doğru ve uygun çözüm yolları bulmak ve stratejiler geliştirmelerine yardımcı olur. bu durumda hataların sayısının azaltılması için gerekli olan beceri ve tecrübe kazanmalarını sağlar. ayrıca oyunu kuralarına göre oynamak, maç ve antrenmanları aksatmamak ve tenis sporu için lazım olan malzemeleri bulundurmak ve muhafazasını sağlamak da sorumluluk duygularının gelişmesinde etkilidir.
 3. Çocuklar, tenis sporu yaparken aşırı sıcak ya da rüzgar gibi olumsuz şartlarda da uyumlu davranmayı ve tüm olumsuz şartlara rağmen rekabeti bırakmayarak, kararlı durma becerilerini de geliştirmiş olurlar. ayrıca oyun gidişatına göre değişen gerginlik ya da rahatlama gibi birbirine zıt olan duygular, gerçek hayattaki rahatlama ve gerginlik dönemleriyle oldukça benzerlik gösterir. bu açıdan da tenis sporu, çocukların stresle baş etme becerilerinin gelişmesine yardım eder.
 4. Tenis sporunun çocuklara sağladığı faydalardan biri de, plan ve strateji geliştirme becerisidir. çocuklar tenis sırasında rakibinin hangi tarz vuruşlarda bulunacağını ve vuruşlara nasıl karşılık verilmesi gerektiğiyle ilgili fikirler üretmeyi öğrenirler.
 5. Tenis sporu daha çok fizik, geometri ve açılara dayanan bir spor türüdür. bu sebeple çocuklar tenis oynarken problem çözme kabiliyetlerini de büyük ölçüde geliştirme fırsatı yakalarlar.
2MASA TENİSİ
Geçmişi 1890’lı yıllara dayanan masa tenisi ülkemizde 1920’li yıllarda oynanmaya ve sevilmeye başlamıştır. Küçük yaşlarda başlanarak, yaşam boyu yapılabilecek, çok tekrar yapılarak öğrenildiği ve diğer özellikleri sebebi ile insanların sabırlı ve hoşgörülü olmasını sağlayabilen nadir spor branşlarından biridir.
Okulumuzda 7-17 yaş aralığında aktif bir şekilde oynanan masa tenisi, el göz koordinasyonu, ince ve kaba motor kas gelişimi, dikkat dağınıklığı, hata yapma korkusu, stres yönetimi, kendini ifade edebilme ve kararlı olma gibi fiziksel ve psikolojik özelliklerin geliştirilmesi ve beyin ile vücut arasındaki uyumlu koordinasyonu arttırması sebebi ile öğrencilerimizi masa tenisi branşında desteklemekte ve rehberlik etmekteyiz.
3VEX TED MÜHENDİSLİK KULÜBÜ

VEX Robotics Yarışması, 40’tan fazla ülkeden 18.000 takımın 1350 oyunda yarıştığı, ortaokul ve liselere yönelik dünyanın en büyük robotik etkinliğidir. Öğrenciler yıl boyunca birçok ilde düzenlenen yarışmalar sonucunda yerel, bölgesel ve ulusal yarışmalarda dünya şampiyonasına katılma hakkı kazanılır. Kulüp faaliyetleri içinde öğrenciler ekip çalışmasının önemini kavrayarak ortaya yarışmaya katılabilmek için ürünler çıkarmayı amaçlar.

4KARAKTER TASARIMI KULÜBÜ
Sanatı kendimizi ve dünyayı anlamlandırma süreci olarak ele almalıyız. Görsel Sanatlar eğitimi, bireyin kendini ifade edebilme, estetik bilinç kazanma gibi kişisel yaşantısına katacağı olumlu edinimler ve toplumlar açısından avantajlar sağlaması sebebi ile her düzeydeki yaş grubundan bireyler için bir gereksinimdir.
Karakter tasarımı kulübünün temel amacı tüm bu süreçler olmakla birlikte günümüzde teknoloji ve makine devrini yaşadığımız bu çağda birçok dijital sanat ürününe maruz kalmaktayız. Çocukların, gençlerin hatta yetişkinlerin hayatlarında var olan; animasyon filmleri, çizgi diziler ve bilgisayar oyunları birer dijital sanat ürünü demek mümkündür. Hayatımızda büyük yeri olan bu sanat türünün sanat eğitimi ile birleştirilerek ve diğer sanat disiplinleri ile harmanlanarak ürünler ortaya çıkarmak istenmektedir. Hayal kurarak, öyküler ile genişleterek, görsel hafızamızı çalıştırarak yeni karakterler tasarlamak ve bunlara hayat vermek amaçlanmaktadır.
5SATRANÇ KULÜBÜ

Satranç çocukların, eğlenerek strateji geliştirmelerini sağlayan ve kültürler arası köprü kurabilen bir etkinliktir. Satranç; dünyanın her yerinde oynandığı için çocuk, evrensel dilde bir oyun öğrenmiş olur.

Araştırmalar, okul öncesinde alınan satranç eğitiminin sadece satranca değil gelecek dönemde göreceği birçok akademik dersin alt yapısına da olumlu katkıda bulunduğunu göstermiştir.

Satranca erken yaşta başlamak önemlidir. Ancak bu yaşta verilecek eğitim ve eğitmen faktörü çok önemlidir.

Anaokulunda 4 ve 5 yaş gruplarında haftada birer saat satranç ile birlikte masallar, boyamalar, farklı etkinlikler, çevrimiçi oyunlar, şarkılar ve dramalarla öğrencilerimize satranç sevdirilmeye çalışılmaktadır.

Satranç ile öğrencilerimizde problem çözme, özgürce karar verebilme, strateji geliştirme, alçakgönüllü olma ve yenildiğinde vazgeçmemeyi hedefleme becerilerini kazandırma amaçlanmaktadır.

6SERAMİK KULÜBÜ

İnsanlık tarihi kadar eskilere dayanan seramik sanatı, tüm teknolojik ve bilimsel gelişmelere rağmen kendi doğallığını korumaya devam etmektedir. Bir ihtiyaçtan doğan bu sanat, zaman içerisinde dekoratif ürünlerin de yapımıyla hayatımızda tümüyle yerini almıştır.

 

Seramik kulübünde amacımız öğrencilerimizin yaratıcılığının gelişimine katkıda bulunmaktır. Seramik çamuru ile yaşayacakları bu eşsiz deneyim hem zihinsel hem de motor beyin gelişimlerinde önemli bir etken olacaktır.

Öğrencilerimizin duygularını kolaylıkla ifade etmeleri, iç dünyalarını somutlaştırabilmeleri ve üç boyutlu düşünce sistemini günlük hayatlarında kullanabilmeleri amaçlanmıştır.

7LATİN DANSLARI KULÜBÜ

Dans etmek, formda kalmayı sağlama, zihinsel gücü artırmak, stres ile mücadele etme ve özgüveni arttırmanın en güzel yollarından bir tanesidir. Latin dansları da her dansta olduğu gibi bunları sağlamaktadır. Dans etmek hafızayı güçlendirmenin muhteşem bir yoludur. Dans etmek aynı zamanda bir spor olduğu için kişinin mutlu olmasını sağlar. Dans etmek

tıpkı aerobik egzersizler gibidir. Bu noktada sporun sunacağı birçok faydayı da beraberinde getirir. Yani kalp sağlığını korur, kilo kontrolü sağlar, enerjiyi arttırır. Bununla birlikte dans aynı zamanda bileşik bir egzersizdir. Yani aynı anda birden fazla kas grubu çalışır, bu da denge ve koordinasyon demektir.

 

Dans etmek sözsüz ifadenin en güzel halidir. Düzenli olarak dans etmek vücudun ve zihnin sağlığının artmasını destekleyeceği için birçok faydayı da beraberinde getirir. Kişi bir süre sonra kendini tam hissedeceği için bu, hareketlerine yansır; özgüveni ve özsaygısı yüksek bir insan haline gelir. Diğer bir yandan dans sosyal bir aktivite olduğu için insan ilişkilerini kuvvetlendirecek, sosyal becerileri geliştirecektir.

 

Dayanıklılığı ve esnekliği arttırır. Dans etmek sadece kas ölçekli olarak değerlendirilmemelidir. Dans etmek aynı zamanda hareket açıklığı ve esneklik demektir. Bu yüzden de birçok dans dersi esneme hareketleri ile başlar. Bu da dans veya spor esnasında kısalan kasların normal uzunluklarına dönmesi ve hareket açıklığının artması anlamını taşır. Ayrıca günlük hayatta daha iyi bir duruş ve yaşam tarzı sağlar. Dans etmek beynin daha sağlıklı çalışmasını sağlar, yaratıcılığı arttırır, kişilik özelliklerini arttırır, sinir sistemini güçlendirir, sorumluluk duygusunu arttırır, farkındalığı arttırır, kavrama becerilerini geliştirir.

8YÜZME

Yüzme sporu, kulaç ve bacak hareketleriyle yapılarak bedendeki birçok kası çalıştırmaktadır. Yüzerken farklı stiller kullanılabilmektedir. Yüzme sporu düzenli yapıldığında bedensel ve psikolojik olarak önemli faydaları bulunmakla birlikte yüzmeyi öğrenmek emek ve sudan korkmamayı gerektirir. Suyun bir direnci vardır. Bu direnci aşmak belli motorik özellikleri gerektirir (kuvvet, sürat, dayanıklılık, esneklik).En eski spor dallarından olan yüzme sporunun yararlarından bahsedecek olursak eğer, beden gelişiminde en etkili spor yöntemidir, vücudun tüm kaslarını çalıştıran temel sporlardan biridir.

Suyun direncine karşı yapılan bir spor olduğu için kasların kuvvetlenmesinde ve vücut direncini arttırmakta büyük katkı sağlamaktadır. Yüzme sporu yaşam disiplinini en iyi sağlayan spordur. Bağışıklık sistemini uyarması ve metabolizmayı düzene soktuğu için insanları birçok hastalıktan korur. Okulumuz kültür, sanat ve spor derslerinde haftada iki ders saati olarak dersleri görmekteyiz. Öğrencilerimizin bireysel farklılıklarını göz önünde bulundurarak bulundukları seviye ve teknik bilgilerine göre sene içerisinde branşın temel becerileri ve belirli kazanımları yönelik çalışarak tüm teknik ve drill çalışmaları ile öğrencilerimizi desteklemek ile birlikte rehberlik etmekteyiz.

9BASKETBOL

Basketbolun çocuk gelişimi için pek çok faydası vardır. Çocukları hareketsizlikten kurtarır, sosyalleşmesini sağlar, disipline eder ve yararlı bir hobi edinmesinde büyük katkısı vardır.

Sportif kabiliyetlerini geliştirmede fayda sağlar.

Vücudun güçlü, atik ve esnek olmasını sağlar.

Çocuğunuzun kas ve kemik sisteminin gelişmesinde önemli artıları vardır.

Bedenin güçlü olmasını sağlar ve dayanıklılığını arttırır.

Çocuk sürekli hareket halinde olduğundan kalori harcar ve sağlıksız fazla kilolarını yakmasına yardımcı olur.

Basketbol bir takım oyunudur. Takım içerisinde bulunan çocuğun birlik beraberlik duyguları geliştirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda takım arkadaşlarıyla beraber sürekli iletişim halinde olmasını gerektiren bir spor olması sebebiyle iletişim becerilerini güçlendirir.

Bir takım arkadaşının yaptığı bir hatayı telafi etmeye çalışır, onun eksikliğini gidermeye çalışıp takımın daha başarılı olması için çaba sarf eder. Bu sebeple basketbol çocuğun yardımlaşma duygusunu geliştiren önemli sporlardan biridir.

Her spor dalında olduğu gibi basketbolda da, kişinin kendine dikkat etmesi ve sağlıklı beslenmesi temeldir. Sporun doğru beslenme ve uyku düzeni sayesinde faydaları en üst seviyeye çıkmaktadır. Fiziksel aktivitenin, çocuklarda büyüme hormonu salgılattığı ve bu sayede de düzenli ve dengeli beslenme ile çocukların fiziksel ve zihinsel olarak gelişimlerinin daha dikkat çekici olduğu gözlemlenmiştir. Bu da bize gösteriyor ki, çocuklarımızın yaşamda başarılı bireyler olması için sporun da hayatlarında bulunması gerekmektedir. Spor; çocuklarımıza sosyal hayatta ve sağlığı konusunda hep destekçi olacaktır.

10VOLEYBOL

Voleybol çocuklarımızın, gelişim çağında hem ahlaklı ve güzel davranışlara sahip olmasını, hem de sağlıklı bir vücudu olmasını destekler. Çocuklar voleybol oynadığı sürece hayatlarını daha küçük yaşlarda programlamayı ve disipline sokmayı öğrenerek diğer çocuklara oranla hem fiziksel hem sosyal hem de zihinsel anlamda daha hızlı gelişirler.

Voleybol vücudun sürekli esnek kalmasına yardımcı olur.

Voleybol doğru nefes alıp vermemize yardım eder.

Voleybol Vücudun güçlenmesinin yanı sıra vücuda koordinasyon kazandırarak hareketlerin uyumlu olmasını sağlar.

Voleybol oynayan çocuklarda “uzun kas” diye isimlendirilen esnek vücut formuna ihtiyaç duyulur. Dolayısıyla voleybol oynayan çocukların vücutları sürekli esnek olacağı için, vücut şekli esnek form doğrultusunda gelişmeye başlar.

Voleybol diğer sporlara oranla omurganın daha fazla güçlü olmasını sağlar.

Voleybol oynayan çocukların vücut yapısı dengeli bir şekilde gelişerek, vücudun bütün bölgelerinde kasları aynı oranda gelişir.

Voleybol oyun kuralları nedeniyle hem havada hem de yerdeyken hareket etmeyi sağladığı için vücut kütlesinin de dengeli olarak vücuda dağılmasına yardımcı olur.

Voleybol oynarken takımı başarıya götürmek için her oyuncu diğer takım arkadaşına ihtiyaç duyar. Sürekli kendi arasında paslaşan oyuncular farkında olmadan iş hayatına kendilerini hazırlayarak yardım etmeyi öğrenirler.

Voleybol diğer sporlardan farklı olarak, iki takımın da filenin ayrı tarafında bulunması ve ayrı ayrı oynaması nedeniyle içinde şiddet içermeyen özel bir takım oyunudur. Oyuncuların birbiri ile teması olmadığı için, karşı takımın oyuncularına yönelik şiddet düşüncesi olmaz.

Voleybol takım oyunu olduğu için oyuncunun, hem bireysel hem de takım içi sorumluluk duygusunun gelişmesine katkıda bulunur.

Voleybol oynayan çocuklar grupla hareket etmeyi, hedef belirlemeyi ve hayatlarını bu hedefe göre planlamayı öğrenirler. Bu da çocukların zamanlarını daha verimli kullanmalarına yardım eder.

11FUTBOL

Her yaşta sağlıklı ve kaliteli yaşamın, yaşamdan zevk almanın, güzel bir beden ve ruh haline sahip olabilmenin birinci koşulu, yaş ne olursa olsun herkesin kendi kapasitesine uygun düzenli egzersiz yapmasıdır. Çünkü düzenli egzersiz yapan kişiler; daha sağlıklı kalp-dolaşım sistemine, strese dayanıklı sinir sistemine, mutlu ve huzurlu bir yaşama, kendine güvenen kişilik yapısı-na ve kendini iyi hissetme duygusuna sahip olacaklardır. Çocuklardaki sportif davranışlar onların çok yönlü gelişimine olanak sağlamaktadır.

Spor, gelişmekte olan çocuklara sadece bedensel sağlık kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda kişilik ve zekâ gelişimini olumlu yönde etkiler. Futbol oyununa bir takım oyuncusu olarak katılmak zamanla çocuklarda; karşılıklı yardımlaşma, iş birliği, takım arkadaşlarına ve kurallara saygı duyma hissini geliştirir. Bir takım oyunu olarak futbol çocuğa bir grup içerisinde nasıl hareket edeceğini, kendi hareketlerini ve heyecanını nasıl kontrol edeceğini öğretir. Futbol sayesinde insanlar arasındaki sosyal ilişkiler kuvvetlenir ve mesafeler kısalır.

Bizler 2. Sınıftan itibaren sanat ve spor derslerimizde haftada iki ders saati içerisinde branşın temel kazanımları yanı sıra belirtmiş olduğumuz kazanımlar, hedefler doğrultusunda öğrencilerimizi desteklemekte birlikte rehberlik  etmekteyiz .

12PİYANO

Piyano; özel bir mekanizmayla tuşlara bağlı çekiçlerin, tellere vurmasıyla ses veren Tuşlu (klavyeli) bir müzik enstrümanıdır. 88 tuşa (52 beyaz tuş, 36 siyah tuş) sahiptir. TED Eskişehir Kolejinde sanat spor derslerinde piyano eğitimi verilmektedir. En önemli hedeflerimiz arasında öğrencilerimizin duygu ve düşüncelerini müzik yoluyla ifade etmelerini, müziği yaşantılarıyla birleştirmelerini sağlamaktır. Piyano çalmak kanıtlanmış birçok gelişimi desteklemektedir.

· Vücut koordinasyonunu geliştirir.

· Konsantrasyon süresini arttırır.

· İşitsel ve sözel beceriler geliştirir.

· Hızlı okuma becerisi kazandırır.

· Sayısal zekâyı geliştirir.

· Çalışma disiplini verir.

· Hafızayı geliştirir.

· Soyutlama zekâyı geliştirir.

13KEMAN

Keman; viyola, viyolonselin ve kontrbasın da bulunduğu violin ailesinin en yüksek tondan çalan, en küçük üyesidir. Dört teli vardır. Keman yayına arşe denir. TED Eskişehir Kolejinde sanat spor derslerinde keman eğitimi verilmektedir. Keman çalmak kanıtlanmış birçok gelişimi desteklemektedir.

· Özgüven ve kişilik duygusunu geliştirir.

· Çocuğun müzik ve ritim duygusunu geliştirir.

· Çocuğun çevreye uyum sağlamasını kolaylaştırır.

· Çocuğu sosyalleştirir.

· Anlama zorluğunun üstesinden gelmede etkilidir.

· Eğlenceli vakit geçirmesini sağlar.

· Takım çalışmasını öğrenir.

· Sorumluluk almayı öğrenir.

· Pozitif olmayı ve hayata farklı açılardan bakmayı öğrenir.

14ÇELLO

Yaylı çalgılar aile üyesi çello (viyolonsel), kemanda kullanılana benzeyen bir yayla çalınır. Şekil olarak kemana andıran çalgı, kemandan daha büyük boyutlardadır. Büyük boyutlarda olması sebebiyle oturarak çalınır. Yerde bir çubuk üzerinde duran çalgı, sol el parmakları ile çalınır. TED Eskişehir Kolejinde sanat spor derslerinde Çello eğitimi verilmektedir. Çello çalmak kanıtlanmış birçok gelişimi desteklemektedir.

 • Özgüven ve kişilik duygusunu geliştirir.
 • Çocuğun müzik ve ritim duygusunu geliştirir.
 • Çocuğun çevreye uyum sağlamasını kolaylaştırır.
 • Çocuğu sosyalleştirir.
 • Anlama zorluğunun üstesinden gelmede etkilidir.
 • Eğlenceli vakit geçirmesini sağlar.
 • Takım çalışmasını öğrenir.
 • Sorumluluk almayı öğrenir.
 • Pozitif olmayı ve hayata farklı açılardan bakmayı öğrenir.
15GİTAR

Çocuklar büyürken alınan müzik eğitimleri, onların gelişimi için oldukça önemlidir. Özellikle bir enstrüman çalmak, çocukların başarılı birer birey olması için tercih edebilecek en keyifli hobilerden biridir. Gitar telli bir enstrüman olup özellikle popüler müzik çalma konusunda en etkin çalgılardandır. Gitar eğitiminin çocuk gelişimine katkıları oldukça etkileyicidir.

 • El göz koordinasyonunu geliştirir.
 • Küçük kas becerileri geliştirir.
 • Çok yönlü düşünme yeteneği sağlar.
 • Bilişsel süreçleri geliştirir
 • Müzik bilgisi ve ritim kulağı geliştirir.
 • Özgüven kazandırır.
FOTOĞRAF GALERİSİ
Atatürk

Ansolon
Bizi Arayın